Tento e-shop používa cookies, ktoré pomáhajú zabezpečiť kvalitu našich služieb.

SÚHLASÍM viac o cookies

O LODIACH FINVAL

FINVAL – nová značka lodí (rybárskych člnov) pre Slovensko

Redakcia časopisu Slovenský RYBÁR 2. - 5. 12. 2015 navštívila závod a výrobu hliníkových lodí Finval. Počas návštevy boli lode aj testovať na rieke Dneper. Konkrétne to boli modely Evo 475 a Fisch PRO 555 s motorom 150HP Evinrud. Rozhovor s hlavným konštruktérom i majiteľom v jednej osobe a obchodným riaditeľom si môžete prečítať nižšie.

Vaše lode sú považované za najlepšie na Ukrajine i v Rusku. Môžete nám povedať ako ste to dokázali?
Lode ma vždy fascinovali a páči sa mi vyvíjať a vylepšovať ich k dokonalosti. Sami sme rybári a stavbu lodí považujeme skôr za poslanie ako prácu.

Ako dlho sa zaoberáte loďami?
Naše lode vyrábame 8 rokov, ale prípravy trvali dlhšie. Prvú loď sme predali v roku 2008. Dovtedy sme sa zaoberali iba vývojom, konštrukciou a technológiou výroby. Trikrát sme vymenili tím konštruktérov, kým sme nenašli taký tím, ktorý je schopný robiť rýchlo a precízne.

Prečo práve lode? Veď na vašom trhu sú zastúpene takmer všetky svetové značky.
Preto lebo chodíme chytať ryby iba z lodí a lode sú náš koníček i vášeň. Mali sme už niekoľko lodí od rôznych výrobcov – ruské, ukrajinské, fínsky Buster a aj americký Tracker. Ale u všetkých nám niečo chýbalo! Buster bol veľký, ale perfektne jazdil po vode. Na ryby bol veľmi veľký, mal vysoké boky a málo boxov na rybárske veci ale perfektné jazdné vlastnosti. Americké boli perfektne vybavené na rybačku, no jazdné vlastnosti sa mi nepáčili. Tak sme postavili člny s jazdnými vlastnosťami Bustra a výbavou amerických lodí a za menej peňazí!

Aká je vaša súčasná produkcia?
Tento rok sme urobili 200 lodí, ale iba pre ukrajinský a rusky trh. Práve dokončujeme novú linku i výrobné haly, ktoré nám umožnia zvýšiť súčasnú kapacitu na 35 lodí mesačne.

Koľko modelov teraz vyrábate?
Na rok 2016 to budú 4 modely v rôznych modifikáciách. Najmenšia je 475 EVO. Číslo v názve označuje aj dĺžku lode, čiže má 4,75 metra. Okrem 555 Sport Angler a 555 FishPRO má každý model niekoľko druhov paluby:

  • 475 EVO – 2 druhy
  • 505 FishPRO – 4 druhy

Ku každému modelu je na výber doplnkový sortiment ako: 3 druhy kresiel, krycia plachta, Biminy, vinyl alebo koberec, rádio s CD a MP3, rebrík, LED podsvietenie atď.

Plánujete aj nejaké iné modely?
Áno, máme veľmi veľa plánov... Pripravujeme aj produkciu pracovných člnov typu Jon boats, pre malé vody a menšie motory.

Budete k lodiam dodávať aj prívesy?
Momentálne nevyrábame vozíky na export, ale plánujeme zabezpečiť výrobu. Je nám jasné, že k dobrej lodi treba aj kvalitný príves.

Môžu sa lode Finval používať aj na mori?
Áno, korpusy sú zvárané zo špeciálneho hliníka 5083 na more. Naše lode spadajú do kategórie C – prímorská plavba a, samozrejme, aj D – plavba v chránených vodách.

www.superclny.sk, značka predajcu rybárskych člnov
Predajca rybárskych člnov FINVAL, Tracker, Nitro, HX, VX a ostatného príslušenstva